Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju – operacje finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Wrota Karpat” finansowane jest z następujących funduszy: Europejski Fundusz Społeczny Plus, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Trzy przedsięwzięcia realizowane będą w oparciu o finanse i warunki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus:

P.1.5 Tworzenie placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży

P.1.6 Rozwój już istniejących placówek wsparcia dla dzieci i młodzieży

P.1.7 Opieka i wsparcie osób ze szczególnym uwzględnieniem osób potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Przedstawiamy Państwu wstępne informacje dotyczące operacji finansowanych w ramach EFS+, które w Lokalnej Strategii Rozwoju naszej LGD dedykowane są jednostkom sektora finansów publicznych oraz organizacjom pozarządowym.

6.22 Wsparcie usług społecznych i zdrowotnych w regionie – RLKS

Typ A. Tworzenie nowych oraz rozwój już istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.

Jednym z elementów wparcia rodziny będzie tworzenie nowych oraz rozwój istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w formie opiekuńczej i specjalistycznej oraz w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę.

Wsparcie istniejących placówek wsparcia dziennego jest możliwe wyłącznie pod warunkiem:

– zwiększenia liczby miejsc w tych placówkach lub

– rozszerzenia oferty wsparcia.

Wsparcie placówek jest realizowane zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Typ B. Usługi zgodne z zasadą deinstytucjonalizacji, w zakresie zapewnienia opieki osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek lub usługi w zakresie wsparcia opiekunów nieformalnych.

W ramach ww. typu przewiduje się:


– realizację projektów dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, w tym w środowisku oraz miejscu zamieszkania, obejmujących np. sąsiedzkie usługi opiekuńcze, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, usługi asystenckie. Minimalne wymagania dla usług opiekuńczych oraz asystenckich wskazano w wytycznych ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego określonymi dla EFS+ (sekcja 4.3.5)

– rozszerzenie oferty domów pomocy społecznej o usługi świadczone w społeczności lokalnej w celu rozwoju form wsparcia dziennego, środowiskowego, wytchnieniowego, wspomagania w domu, z zachowaniem warunków zawartych w podrozdz. 4.3 pkt 7 wytycznych dla EFS+

– wsparcie tworzenia lub działalności placówek zapewniających dzienną opiekę dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego i osobiście w biurze Stowarzyszenia w celu uzyskania szczegółowych informacji!