Lokalne Grupy Działania z Małopolski otrzymały w sumie 600 milionów złotych. Na co przeznaczą środki?
23 Lokalne Grupy Działania z Małopolski podpisały umowy na łączną kwotę 600 mln złotych na realizację Lokalnych Strategii Rozwoju. Najwięcej pieniędzy otrzymało Stowarzyszenie Wrota Karpat, bo ponad 37 mln złotych oraz LGD Ziemi Myślenickiej – ponad 36 mln złotych. Na podium znalazło się też Stowarzyszenie LGD Nad Białą Przemszą, które otrzymało ponad 35 mln złotych. Za przyznane środki LGD mogą modernizować budynki, wyposażyć Koła Gospodyń Wiejskich, ale przede wszystkim tworzyć nowe miejsca pracy.
6 grudnia 2023 r. zakończył się konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR). Komisja dokonała wyboru 23 nowych LSR na łączną kwotę 135 mln euro. Przy obecnym kursie to niemal 600 mln złotych dla Małopolan.
–To bardzo ważny moment dla regionu. Jako władze samorządowe chcemy stosować politykę zrównoważonego terytorialnie rozwoju, zarówno gospodarczo, społecznie, kulturalnie i pod każdym innym względem. Jestem przekonany, że środki z Funduszy Europejskich zostaną mądrze wykorzystane i przyczynią się do dalszego prężnego rozwoju obszarów wiejskich w Małopolsce – mówił w grudniu ubr. marszałek Witold Kozłowski
Miliony złotych do rozdysponowania zostały przyznane dzięki podpisanym umowom na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
– To bardzo ważne wydarzenie dla małopolskich wsi i miasteczek. Po raz pierwszy, środki będą pochodzić z wielu funduszy. W ramach PS WPR 2023-2027, lokalnym grupom działania przyznano 75 mln euro, tj. 330 mln złotych. To druga najwyższa alokacja w Polsce. Z kolei, wkład z programu FEM 2021-2027 wynosi 60 mln euro, tj. 264 mln złotych i jest najwyższą pulą przyznanych środków. Taką samą pulę otrzymało również województwo wielkopolskie – informuje marszałek Witold Kozłowski
Jak informują nas w Urzędzie Marszałkowskim, środki w tej kwocie zostaną przeznaczone na wielotorowy rozwój gmin.
– 40 procent środków zostanie przeznaczone na małe inwestycje w gminach – np. boiska, place zabaw, siłownie, obiekty kulturalne, szlaki turystyczne, biblioteki, wydarzenia artystyczne, zakup strojów dla Kół Gospodyń Wiejskich czy instrumentów dla orkiestr. Pozostałe środki muszą zostać przeznaczone na stowarzyszenia, powstawanie nowych firm na obszarach wiejskich lub rozwój już tych istniejących czy tworzenie nowych miejsc pracy. Wsparcie przysługuje także na projekty obejmujące tworzenie świetlic środowiskowych, szkoleń zawodowych czy – co jest kompletnym novum – tworzenie dziennych domów opieki – precyzuje w rozmowie z nami Roman Wcisło, dyrektor Departamentu UMWM zajmujący się projektem.
Do kogo trafią największe środki?
Liderem zestawienia jest Stowarzyszenie „Wrota Karpat”, w skład którego wchodzi 11 gmin. Otrzymało ono środki w kwocie 8,4 mln euro, czyli ok. 37,4 mln złotych. Z takiego obrotu spraw cieszy się Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Wrota Karpat”.
– Nasze wydatki wynikają z możliwości tych trzech funduszy (PS WPR, EFS+ oraz EFRR). Około 40 proc. tych środków będzie przeznaczona na rozwój nowych i już istniejących firm. Chcielibyśmy skupić się również na inwestycjach w infrastrukturę turystyczną, kulturalną, renowację zabytków i tworzenie placówek dziennego wsparcia dla dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych czy na dofinansowaniu domowej opieki długoterminowej. Zamierzamy opracować i wdrożyć programy edukacyjne dla lokalnych liderów sfery publicznej i społecznej. Co do szczegółów, musimy poczekać na rozstrzygnięcie wniosków przesłanych przez lokalną społeczność 11 gmin, na których będziemy prowadzić nasze działania – tłumaczy Piotr Kania
Na drugim miejscu jest LGD Ziemi Myślenickiej, która otrzymała 8,2 mln euro, czyli ok. 36,3 mln złotych na rozwój 11 gmin. Na podium znalazło się też Stowarzyszenie LGD „Nad Białą Przemszą”, które również obejmuje 11 gmin, w tym m.in. Bukowno czy Olkusz. Na swoje potrzeby Stowarzyszenie otrzymało ponad 8 milionów euro, czyli ok. 35,3 mln złotych. Tuż za pierwszą trójką znalazło się też Pogórzańskie Stowarzyszenie Dunajec-Biała, które reprezentuje 9 gmin. Ta organizacja otrzymała 7,4 mln euro, czyli ponad 32 miliony złotych.
Nie mało otrzymały również organizacje zrzeszające gminy wokół Krakowa. LGD Blisko Krakowa, która obejmuje 6 gmin, w tym m.in. Czernichów otrzymała 5,6 mln euro czyli ok. 24,6 mln złotych. Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, w skład którego wchodzi 6 gmin, w tym m.in. Zielonki otrzymało 5,1 mln euro czyli ok. 22,6 mln złotych na rozwój.
Z czego wynikają takie rozbieżności w przyznanych kwotach?
– Znaczenie ma wielkość danej gminy i liczba jej mieszkańców. Chcąc wyrównywać szansę trzeba te środki podzielić tak, że im większa i bogatsza gmina tym dostanie mniej, a mniejsze i uboższe gminy więcej – tłumaczy w rozmowie z nami Roman Wcisło, dyrektor Departamentu UMWM zajmujący się projektem